hreflang Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Daha önce Google Web Master Tools panelini kurcalarken ” Sitenizde hreflang etiketi yok ” uyarısı ile karşılaşmış ve Bu da ne ki? Demiş olanlar için..

hreflang; birden fazla dil seçeneği ile yayınladığımız web sitemizi, doğru dil seçeneği ile doğru hedef bölgeye ulaştıran bir etikettir. Yeterince net değil mi? Biraz daha detaylı anlatalım;

İngilizce ve Türkçe olarak iki farklı dilde yayınladığımız bir web sitemiz var. Sitemizin ana dili İngilizce ve yayınlama şeklimiz ise www.siteismi.com,  Türkçe içinse  www.siteismi.com/tr  veya  www.tr.siteismi.com 

Tüm dünya genelinde belirli hite sahip olan bu sitemizi genel olarak İngilizce yayınlıyoruz ancak Türkçe ve/veya Türkiye’den yapılan aramalarda İngilizce olan sayfamızın yerine Türkçe olan sayfamızın listelenmesini istiyoruz.

Amaç; bu arama kriterlerine sahip insanların kafa karışıklığı yaratmadan ve kişinin sayfamızı tercih etme oranını yükseltmek için direkt olarak Türkçe sayfayı ziyaret etmelerini sağlamak.

Avantaj; İngilizce olan asıl sayfamızın, aldığı hitler ile Google da bulunduğu konumu Türkçe olan sayfaya devretmesi.

Peki hreflang etiketini nasıl kullanıyoruz?

Yönlendirmeyi yaparak hedef bölge seçmek istediğimiz sayfamızın <head> bölümüne işaret eden hreflang etiketi barındıran bir link ekleyerek.

[ Wordpress kullanıcıları eğer farklı dilleri iki farklı site olarak yayınlıyor ise, Subdomain gibi, her sitenin header dosyasında bu işlemi yapabilirler.]

Ör:  <link rel=”alternate” hreflang=”tr” href=”http://tr.siteismi.com/” />

hreflang etiketinden sonra gelen kısma sayfamızı hangi dilde yayınlıyorsak o dilin kısa kodunu yazıyoruz. en, fr, tr, es gibi, link kısmına da ikinci dilde yayınladığımız adresimizi yazıyoruz.

Bu kısımla ilgili Google’dan detaylı bilgi için: https://support.google.com/webmasters/answer/189077?hl=tr

Etiketimizi sayfamıza ekledikten sonra sıra o dile ait sayfamız için geçerli olacak hedef bölgeyi seçmek kalıyor.

Verdiğimiz örnekten devam edecek olursak, Türkçe sayfamız için hedef bölgeyi Türkiye olarak ayarlamamız gerekiyor ve bu işlemi Google Web Master Tools panelinden yapmamız gerek.

Google Web Master Tools panelimizden kayıtlı sitemizi seçiyoruz. Arama trafiği menüsü altında bulunan Uluslararası hedefleme kısmına giriş yapalım.

[ hreflang etiketimizin web master tools panelinde aktifleşmesi için sitemizin tekrar indexlenmesi süresince aktif olmayabilir, muhtemelen “Sitenizde hreflang etiketi yok.” uyarısı alacağız. Bu sebeple bu işlem için beklememiz gerekecek. Biz hemen aktifleştiğini farz edelim]

Dil kısmında hreflang etiketiyle eklediğimiz dil tercihini seçiyoruz, ardından Ülke kısmına gelerek bu dil ile yayınlanan web sitemizin hedef bölgesini seçiyoruz ve kaydediyoruz.

İşlem bu kadar.

 

 

 

7 Yorum
 1. toplu mail 4 sene önce

  faydalı bir makalı olmuş. google açıklama bilgilerine https://support.google.com/webmasters/answer/189077?hl=tr adresinden ulaşılabilir. teşekkürler

 2. evden eve nakliyat 3 sene önce

  faydalı bir çalışma olmus

 3. hkmt dkmc 2 sene önce

  siteme ekledim fakat kaynaklarda göremiyorum daha.. neden acaba?
  http://lrkozmetik.ml/

 4. Güzel Bir Paylaşım.Ellerinize Sağlık

 5. Kumaş çeşitleri 2 sene önce

  PAylaşımın için çok teşekkür ederim.
  Sayende search console deki hatayı düzelttim.

 6. güzel makkale emeğine sağlık

 7. çok güzel site çok amaçlı harika

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Yazın

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize mesaj gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor

© Tasarimlar.ORG  |  Tasarım hakkında birkaç şey  | Web & Graphic Design

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?